Hızlıçeviri Logo
Bloga geri dön
Büyüme

Global SEO Stratejisi Nedir ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

April 27, 2023
Global SEO stratejisi ile müşterilerinize SEO uyumlu içerik gösterebilir, değindiğimiz noktaları kontrol listesi olarak kullanabilirsiniz.
Makaleyi beğendiniz mi? Paylaşım yapın.

Eksiksiz ve uçtan uca global bir müşteri deneyimi sunabilmek için, müşterilerinize kendi dillerinde ulaşmanız gerekir. Global SEO stratejisi tam da bu yüzden önemlidir.

Bu yazımızda yeni pazarlara açılırken karşılaştığınız dil sorunlarını çözmenize yardımcı olmak adına bazı önemli hususları bir araya getirdik. Dünya çapındaki müşterilerinize SEO uyumlu içeriklerinizi sunmak için aşağıda paylaştığımız ögeleri bir kontrol listesi olarak kullanabilirsiniz.

Global SEO Stratejisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüm içerikleriniz için kullanıcı odaklı düşünmelisiniz. Bu, yerelleştirme çalışmalarınıza başlamadan önce hedef kitlenizin davranışlarını ve nasıl arama yaptığını anlamakla başlar. İşte başarılı bir stratejinin 3 ana başlığı:

Global SEO Stratejiniz İçin Anahtar Kelime Araştırması

Tüm anahtar kelime araştırmaları, hedef bölgedeki profesyonel dil bilimciler tarafından yapılmalıdır.

Dil Özelinde Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Anahtar kelimeleri bir dilden diğerine çevirip kopyalarsanız popüler kelime gruplarını ve popüler arama biçimlerini kaçırırsınız. Bu sebeple her ülke özelinde yeni bir anahtar kelime araştırması yapmanız gerekiyor. Detaylı çalışmalarınız sonucunda ülkenizdeki bazı anahtar kelimelerin başka dillerde kullanılmadığını göreceksiniz.

Anahtar Kelimeleriniz İçin Bölgesel Araştırmalar Yapın

Her ülke için yeni bir anahtar kelime araştırması yapmanın yeterli olduğunu düşünebilirsiniz ancak yerelleştirme faaliyetlerinizin maksimum sonucu verebilmesi için bölgesel bazda düşünmeniz gerekiyor. Anahtar kelimeler ülkeden ülkeye farklılık gösterdiği gibi bölgeler arasında da farklılık gösterir.

Kitleye Özel Kelime Seçiminde Bulunduğunuzdan Emin Olun

Hedef kitleniz, anahtar kelime seçimlerinizde büyük rol oynar. Kullanıcılarınızın yaşına, cinsiyetine ve satın alma gücünü göz önünde bulundurarak, uygun anahtar kelimeler belirleyebilirsiniz.

Hedef Kitlenizin Tarayıcı Kullanma Davranışlarına Odaklanın

Hedef kitleniz çoğunlukla mobil cihazından mı arama yapıyor? Çoğunluğun kullanmayı tercih ettiği belirli bir tarayıcı var mı? Eğe bu soruların cevaplarını biliyorsanız, anahtar kelimelerinizi de bu cevaplar ışında seçerek başarıya bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Global SEO Stratejiniz İçin İçerik Üretimi

Markanızı görücüye çıkarmadan önce yerelleştirilmeye hazır içeriklere sahip olmak, yeni pazarlara açılmak isteyen firmaların yaşadığı problemlerden sizi korur. Yerelleştirilmiş içeriklerinizi global SEO stratejinize göre kolayca optimize edebilirsiniz.

Global SEO Stratejinizle Uyumlu İçeriklere Sahip Olun

İçeriklerinizle başarıya ulaşma konusunda dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri SEO stratejiniz ve içeriğinizin arasındaki uyumdur. Her içeriğiniz için SEO çalışması yapmak bu uyumu maksimuma çıkartır.

Global SEO Fikirleri İçin Rakiplerinizi Araştırın

Rakipleriniz, benzer içerikler için en iyi anahtar kelimeleri zaten keşfetmiş olabilir. Bu sebeple rakiplerinizin çalışmalarını çözümleyin. Kullanabileceğiniz doğru stratejileri keşfederek onları nasıl geliştireceğinize odaklanmak sizi hızlandıracaktır.

Doğru Meta Veriler ve Medya Açıklamaları Global SEO Skorunuzu Etkiler

Meta veriler, web sitenizin içeriği konusunda arama motorlarına daha fazla bilgi vermek için kullanılır. Doğru meta veriler ve medya açıklamaları, global SEO skorunuzda artış sağlar.

SEO Belgeleme

Son olarak, global SEO stratejinizi belgeleyerek ve diller arasında tutarlılığı sağlayarak yerelleştirme ekibinizin performansını arttırabilirsiniz.

Bir Stil Kılavuzu Oluşturun

Ana dilinizdeki içerikleriniz için bir stil kılavuzunuz olabilir, ancak her hedef bölge için bir varyasyonu olmalıdır. Kültürel normları ve davranışları netleştirmek için, yapılması ve yapılmaması gerekenler eklemeyi deneyin. Örneğin, Japonya’da gündelik ifadeler profesyonellikten uzak olarak kabul edilebilir.

Bir Terminoloji Sözlüğü Oluşturun

Başarıya ulaşmak için çevirilerinizin tutarlı olması gerekir. Bir CAT aracı kullanın ve terimleri gerektiğinde güncellediğinizden emin olun.

Geri bağlantı (Backlink) Fırsatları İçin Yerel Siteleri Araştırın

Müşterilerinize ulaşmada etkili olabilecek bir yöntem de geri bağlantılardır. Geri bağlantı verebileceğiniz tüm yararlı kaynakları araştırın. Araştırma sonucunda sahip olduğunuz veri tabanı, çalışmalarınızın verimliliğini artıracaktır.

Sonuç olarak, global SEO stratejinizin başarıya ulaşması tamamen kullanıcılarınızla ne kadar empati yapabildiğinizle alakalıdır. Hedef kitlenizin ne aradığını biliyorsanız yerelleştirme stratejinizi buna göre şekillendirebilirsiniz.

SEO uyumlu içeriğin herhangi bir yerelleştirme stratejisinin temel taşı olduğunu unutmayın. Global SEO stratejiniz için zaman ayırın ve işlerinizi sorunsuz bir şekilde yeni coğrafyalara taşıyın.

Makaleyi beğendiniz mi? Paylaşım yapın.
Subscription icon

Yerelleştirme Rehberiniz

Yerelleştirme ve Büyüme Tavsiyelerimizle Gelirinizi Artırın