Hızlıçeviri Logo
Bloga geri dön
Ürünler ve Süreçler

Kendinize Ait Stil Kılavuzu Oluşturmanız için 4 Neden

April 26, 2023
Stil kılavuzu; dilediğiniz içerikte aynı üslubu, tonu ve kuralları korumanızı sağlayacak, marka dilinizi oluşturacaktır.
Makaleyi beğendiniz mi? Paylaşım yapın.

Her firmanın kendini temsil eden, hedef kitlenin firmayı kolayca anımsamasını sağlayacak bir stile, müşterilerine seslenme şekline ihtiyacı olduğunu tüm pazarlama uzmanları bilir. Başarılı olarak görülen birçok firmanın kullandığı dile inanılmaz özen göstermesinin bir nedeni olduğu aşikâr. Bu başarının en önemli adımlarından biri size ait standartlardır, diğer bir deyişle stil kılavuzu.

Marka Dilinizi Oluşturun

Firmaya ait herhangi bir metni okuduğunuzda metnin ilgili firmaya ait olduğunu anlıyorsanız ve firmanın her iletişiminde aynı duyguyu hissediyorsanız orada bir stil kılavuzu ve terminoloji çalışmasının etkisi olduğu muhakkaktır.
Stil kılavuzu, firmanızın yazılı veya görsel açıdan kendisini nasıl ifade edeceğini belirleyen bir dizi kuraldan oluşur. Bu kurallar örneğin müşterilerinize hitap şeklini (ikinci tekil veya ikinci çoğul), içeriği, tonu ve üslubu belirler. Stil kılavuzunu dil bilgisi kurallarının bulunduğu bir kaynak olarak düşünmemek gerekir. Stil kılavuzu, dil hizmeti sağlayıcınızın sizi tüm pazarlarda en iyi şekilde ifade etmesi için başvurması gereken bir başucu kitabı olarak düşünün. Böyle bir kılavuz dilediğiniz içerikte aynı üslubu, tonu ve kuralları korumanızı sağlayacak, marka dilinizi oluşturacaktır. Marka dilinizi korumamak, alabileceğiniz bir risk değildir.

Daha Hızlı İçerik Üretin

Müşteri kazanmada en önemli aracın iletişim olduğuna şüphe yok. Firmanıza ait içeriğin muazzam özenle oluşturulması, ilgi uyandırması ve çarpıcı olması gerekir. Bu özellikleri bir arada toplamak içinse ciddi tartışmalar yürütmek ve zaman harcamak zorunludur. Dil hizmeti sağlayıcınızla birlikte oluşturacağınız bir stil kılavuzuyla bu süreyi çok büyük oranda kısaltabilir veya aynı sürede çok daha fazla içerik oluşturabilirsiniz. Çünkü “Content is king” (İçerik kraldır). Bir de bu içeriğinizi birden çok dilde sunma sorunu var ki, bu noktada en önemli yardımcılarınızdan birisi stil kılavuzunuz olacaktır.

Doğru Yerelleştirme ile Başarıya Hızla Ulaşın

Yerelleştirmenin önemini ne kadar vurgulasak az. Firmanızın ön yüzü olan içeriklerinizi tutarlı bir şekilde yerelleştirmenin öneminden bahsetmiştik. Fakat bundan daha önemlisi içeriğin doğru şekilde ve firmanızın duruşuna tamamen uygun şekilde yerelleştirilmesidir. Örneğin Facebook’un kullanıcılarına “Lütfen bir fotoğraf paylaşınız.” veya IBM’in müşterilerine “Sunucularını yönet.” şeklinde hitap ettiğini düşünün. Yerelleştirmenin kapsamlı bir stil kılavuzu olmadan doğru şekilde yapılmaması bu tarz bir faciadan firmanızın da nasibini almasına yol açabilir.

Kendi Kalite Standardınızı Oluşturun

Her sektörde çeşitli kalite standartları bulunur. Bu standartlar müşterilerinizin sizi tercih etmesinde önemli bir rol oynar çünkü müşteriler kalite konusunda standart çalışmaların yapıldığından ve bunların denetlendiğinden emin olur. Dil hizmeti sağlayıcınızla birlikte kendinize ait bir stil kılavuzu oluşturarak kalite standartlarındaki sürece benzer bir yapıya sahip olabilirsiniz. Tıpkı müşterilerinizin sizi tercih ederken içinin rahat olması gibi siz de içerikleriniz yerelleştirilirken sizin belirlediğiniz standartların uygulandığından ve dolayısıyla her dilde markanızın dilinin konuşulduğundan emin olabilirsiniz.

Stil kılavuzları, içerik üretme ve yerelleştirme sürecinin temelidir. Bu temeli, içeriğin firmanızın ‘tüm iletişim araçlarındaki en iyi silahlarından biri’ olduğunu göz önünde bulundurarak atmanızı tavsiye ederiz.

Makaleyi beğendiniz mi? Paylaşım yapın.
Subscription icon

Yerelleştirme Rehberiniz

Yerelleştirme ve Büyüme Tavsiyelerimizle Gelirinizi Artırın