Hızlıçeviri Logo
Bloga geri dön
Yerelleştirme

Yerelleştirmenin 3 Ticari Faydası

April 27, 2023
Yerelleştirme ile ürünlerinizi yeni kitlelere en orijinal şekilde ulaştırabilir, kâr sağlayacak ticari avantajlardan yararlanabilirsiniz.
Makaleyi beğendiniz mi? Paylaşım yapın.

Sizce iyi çevrilmiş bir web sitesi ile kâr sağlayan bir web sitesi arasındaki fark nedir?

Tabii ki yerelleştirmedir. Yerelleştirme ile yalnızca sitenizin dilini çevirmekle kalmaz, aynı zamanda görsellerden tutun da dilsel nüanslara kadar tüm ince ayrıntıları hedef pazarınıza uyarlamış olursunuz.

Nivea Japonca Websitesi

Siz de yerelleştirme ile hizmetlerinizi ve ürünlerinizi yeni kitlelere en orijinal şekilde ulaştırabilir, kâr sağlayacak ticari avantajlardan yararlanabilirsiniz. Bu bağlamda yerelleştirmenin 3 ticari faydasını sizin için derledik. Gelin, detayları birlikte inceleyelim.

1- Yerelleştirme ile Satış Oranlarınızı Arttırın

İnternetten alışveriş yapan insanların %56’sına göre kendi dillerinde hizmet veren bir web sitesi, düşük fiyattan çok daha önemli. Avrupa vatandaşlarının %80’i ise seyahat sektöründe alışveriş yaparken kendi dillerinde bilgiye ulaşamadıklarında hizmeti satın almadıklarını belirtiyor.

2017 Web Globalization Report Card’a göre dünyanın en çok kullanılan web sitelerinin her biri ortalama 54 dilde hizmet veriyor. Bu da şirketlerin eskisine nazaran çok dilli yerelleştirmeyi daha fazla tercih etmesine sebep oluyor.

Örneğin, dünyanın en büyük perakendecilerden birisi olan Nivea, ülkelere göre farklı kullanıcı deneyimi sunuyor. Ürünlerini yalnızca pazar tercihlerine göre uyarlamakla kalmayıp aynı zamanda kullandığı görsellerde bile yerel tüketicilerin tercihlerini yansıtan küçük farklılıklara yer veriyor.

Nivea Arapça Websitesi

Ayrıca Nivea’nın web siteleri Arapça ve İbranice gibi sağdan sola yazılan dilleri de destekliyor. Bu dillerdeki sayfalar da en az soldan sağa yazılan dillerde (İngilizce, Fransızca vb.) olduğu gibi doğal görünüyor ve yerli halka hitap ediyor. Başka bir deyişle, tıpkı Nivea’nınki gibi yerelleştirilmiş bir web sitesi hizmet verdiği her dilde söz konusu pazara ve halka çok daha samimi gelir.

2- Yerelleştirme ile Daha fazla Müşteri Sadakati Oluşturun

Nelson Mandela’nın meşhur bir sözü vardır: “Biriyle anladığı dilde konuşursanız zihnine, kendi dillinde konuşursanız kalbine ulaşırsınız.” ABD Küçük İşletmeler İdaresi ve Ticaret Odası, hizmet sağlayıcılarını değiştiren müşterilere dair bir rapor yayınladı. İstatistiklere göre bu durumun sebebi fiyatlar değil; incelenen müşterilerin %68’i yaşadıkları deneyimden memnun kalmadıkları için çekip gidiyor. Sizden bir kez alışveriş yapıyorlar fakat daha sonra geri gelmiyorlar.

Başı kapalı üç kadın model ve Arapça metinler

Peki, bunun yerelleştirmeyle ilgisi ne? Yerelleştirme, insanların zihninden ziyade kalbine hitap eder. Web sitenizde kültürel açıdan uygun görseller kullanarak hedef kitlenize saygı duyduğunuzu gösterebilirsiniz. Örneğin, sitenizin Arapça versiyonunda yer alan kadın modellerin türban takıyor olması ziyaretçilerinizin Arap kültürü ve gelenekleri ile bağ kurmasına yardımcı olur. Böylelikle onlara sürekli müşteriniz olmaları için son derece geçerli bir sebep sunmuş olursunuz.

3- Yerelleştirme İle Marka Bütünlüğünüzü Koruyun

Yerelleştirme sayesinde isim ve sloganların farklı anlamlarını kontrol edip güvenli alternatifler bularak marka bütünlüğünü sağlayabilirsiniz.

Ayrıca kullandığınız renklerin, sayılar ve grafiklerin altında yatan bilinçaltı mesajları da göz önünde bulundurmuş olursunuz. Sizin ülkenizde ve kültürünüzde sıradan olan şeyler, müşterileriniz için rahatsız edici ya da aşağılayıcı olabilir.

4 parmaklı Tamirci Bob ve 5 parmaklı Tamirci Bob

Örneğin, İngiliz yapımı bir çizgi filmde yer alan “Tamirci Bob” adlı karakter, Japon kültüründe yanlış anlaşılması nedeniyle bir miktar değişime uğramıştı. Bu karakterin dört parmağı olması ve bu durumun Japonya’da ünlü bir mafya çetesiyle ilişkilendirilmesi, ülkede yayınlanan bölümlerde karaktere bir parmak daha eklenmesine sebep olmuştu.

Yerelleştirme ile Yeni Gelir Kapılarını Aralayabilirsiniz

Markanızın uluslararası pazarda nasıl yankı bulduğunu araştırmalı ve bu konuda çalışmalar yapmalısınız. Bu konuyla yakından ilgilenmeniz yalnızca satışlarınızı artırmakla kalmaz, müşteri deneyimini ve sadakatini güçlendirir. Yerelleştirme tüm bu hususlar için kritik öneme sahiptir.

Doğru ve zamanında yerelleştirme yapılmadığında büyük risklerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Markanızın hedef pazara uyum sağladığından emin olmadan ürününüzü ya da servisinizi satışa sunduğunuzu hayal edin. Ürünlerinizi geri çağırmak zorunda kalabilir, istemediğiniz para kayıpları yaşayabilirsiniz.

Böylesi bir hata sizi finansal zarara sürüklerken uzun vadede markanızın imajını da zedeleyebilir.

Hızlıçeviri profesyonelleri ile çalışarak markanızı olası risklere karşı koruyabilir, hedeflerinize giden yolda emin adımlar atabilirsiniz. Daha fazla ayrıntı için bizimle iletişime geçin.

Makaleyi beğendiniz mi? Paylaşım yapın.
Subscription icon

Yerelleştirme Rehberiniz

Yerelleştirme ve Büyüme Tavsiyelerimizle Gelirinizi Artırın