Hızlıçeviri Logo
Bloga geri dön
Yerelleştirme

Çok Dilli Web Sitesinin İşletmenize Sağlayacağı Faydalar

April 26, 2023
Çok dilli web sitesi, markanızı yeni pazarlarda genişlemesi söz konusu olduğunda en önemli yerelleştirme faaliyetidir.
Makaleyi beğendiniz mi? Paylaşım yapın.

Günümüzün küreselleşen dünyasında başarılı olmak ve rekabet ortamında öne çıkmak için işletmelerin kendi sınırlarının ötesinde düşünmeleri önemlidir. Şirketlerin büyümesi ve yabancı pazarlara giriş yapabilmesi için çok dilli web sitesi olması elzemdir.

Şirketinizin web sitesindeki içeriği çevirmek, pazar beklentilerini karşılamak ve dönüşüm oranını artırmak açısından faydalı olacaktır. Ancak sitenizin içeriğini çevirme sürecine girişmeden önce hedef kitlenizi göz önünde bulundurun ve şu dört sorunun cevabını belirleyin:

  • Hangi ülke/bölgeyi hedefliyorsunuz?
  • Bu ülke/bölgenin ihtiyaçları neler?
  • Bu ülke/bölgede birden fazla dil konuşuluyor mu?
  • Bu ülke/bölgede hangi ürün veya hizmetlere ilgi yoğun?

Bunları düşündükten sonra, hedeflediğiniz yeni pazarın dikkatini çekmek için web sitenizin hangi bölümlerini çevirmeniz ve uyarlamanız gerektiğine ve bunu en iyi nasıl gerçekleştirebileceğinize karar verebilirsiniz.

Pull&Bear Web Sitesindeki Farklı Bölgeler

Birçok insanın düşündüğünün aksine, çok dilli web siteleri sadece otomatik çeviri eklentisi yükleyerek oluşturulmuyor. En azından iyi web siteleri bu şekilde kurulmuyor. Bunun yerine, uzman bir çevirmen hedef kitleye özgü kültürel ve dilsel nüansları göz önünde bulundurarak yerelleştirme yoluyla ve özenle içeriği hazırlıyor. Bu süreç, zaman, para ve diğer kaynakları gerektiren ciddi bir yatırım olarak görünse de işletmelerin çoğu yerelleştirilmiş bir web sitesine sahip olmanın çok yarar sağladığını düşünüyor. Gelin, çok dilli web sitelerinin işletmenize nasıl faydalı olabileceğini inceleyelim.

Erişim Alanınızı Genişletin

Dünya Haritası

Çok dilli web siteleri daha geniş kitlelere ulaşmanıza imkan tanır. Zaten aynı anda daha çok tüketiciyi hedeflemek varken neden kendinizi tek bir pazarla sınırlandırasınız ki?

Mesela Türkiye merkezli tur şirketiniz, Türkiye’nin büyük şehirlerinde tur ve deneyim paketleri satıyor ama Avrupa’nın farklı ülkelerinden de ziyaretçi trafiği alıyor. Neden onlara ana dillerinde web sitenizde gezinme ve tur rezervasyonu yaptırma fırsatı sunmayasınız? Web sitenizi optimize ederek hem daha geniş bir kitleyi cezbedebilir hem de işletmenizi büyütebilirsiniz.

Yaklaşık 80 milyon insanın ana dili Türkçe olsa da dünya nüfusunun çoğu Türkçe bilmiyor. Bu nedenle, eğer işletmenizin küreselleşmesini istiyorsanız diğer dilleri dikkate almanız elzemdir. Örneğin, İngilizce ve Mandarin Çincesinin ardından dünyanın en çok kullanılan üçüncü dili İspanyolcadır. Öyleyse, neden sitenizi bu dile de çevirmeyesiniz?

Geniş bir hedef kitle sizi bekliyor. İşletmenizin hızla büyümesini istiyorsanız bu kitlenin peşine düşmelisiniz.

Güven İnşa Edin ve Marka İmajı Geliştirin

Pull&Bear e-ticaret sitesindeki ürün ayrıntıları

Kitleniz web sitenize kendi dillerinde erişebildiğinde markanızın onlara saygı ve takdir gösterdiğini hisseder. İnsanlar bu emeklerinize değer verip güven ve para ile sizi ödüllendirir.

Ancak bu sadece bir saygı meselesi de değil. İnternet kullanıcıları ana dillerinde makale okurken veya ürün ararken daha rahat hissediyorlar. Dünyanın öbür ucunda bile olsanız, çevrilmiş bir web sitesi sayesinde müşterileriniz markanıza daha bağlı hissederler.

Marka imajı oluşturma konusuna gelirsek, çok dilli bir web sitesi markanızın tüm taraflara daha iyi bir müşteri deneyimi sunmasını sağlar. Müşterilerinizin nereden geldiklerine bakmaksızın onlara değer verdiğinizi gösterir. Ayrıca, saygın bir küresel işletme olduğunuzu da göstererek müşterilerinizi etkiler. Eğer çok yönlü bir müşteri tabanı hedefliyorsanız bunu özellikle dikkate almalısınız. Olumlu bir uluslararası marka imajı oluşturmak, markanız hakkında çok şey anlatır. Hedef kitlenizin size güvenmesini ve sizi tanıyıp hatırlamasını sağlar.

Satışları ve Dönüşüm Oranını Arttırın

Tüketicilerin %74'ü ana dillerinde bilgi bulabildikleri ürünleri tercih ediyor.

Çok dilli web sitesi bulunan herhangi bir şirket, uluslararası iş dünyasına erişim sağlayıp burada katılım göstererek kayda değer büyüme fırsatları elde edebilir. Dönüşüm oranını arttırmak için şirketlerin müşterilere kendi dillerinde ulaşması gerekiyor. CSA Research, tüketicilerin %72,4’ünün ana dillerinde bilgi bulabildikleri bir ürünü almasının daha olası olduğunu gösteriyor. Bu istatistik her şeyi gözler önüne seriyor. İster fiziksel ürün satıyor ister bir hizmeti tanıtıyor olun, ne sattığınızı anlamazlarsa site ziyaretçilerini müşteriye dönüştüremezsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonunu Geliştirin

Blok zincir çevirisinin tanımı

Çok dilli bir web sitesi sadece satışlarınızı arttırmakla kalmaz, aynı zamanda yerel arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERP) sıralamanızı yükseltir. İçeriğinizi SEO’ya uygun olarak optimize ederseniz, insanlar Google veya diğer arama motorlarında kendi dillerinde arama yaptıklarında siteniz daha görünür olur.

Örneğin, İspanya’da yaşayan biri online kıyafet alışverişi yapıyor ve sizin Türkiye’deki markanız İspanya’ya gönderim yapıyor diyelim. Eğer web siteniz çevrilmemiş ise İspanyol müşterinin sizi bulup sipariş vermesi pek olası değil. Ancak ürün tanıtımlarını, blogları ve tanımlayıcı verileri çevirirseniz Google’da “comprar zapatos (ayakkabı satın al)” diye arama yapıldığında siteniz arama sonuçlarında görünebilir. Siteniz ne kadar görünür olursa, satış yapma olasılığınız da o kadar artar.

Müşteri merkezli olun

Pull&Bear Kullanım Şartları

Müşterilerin, işletmenizin can damarı olduğu muhakkak. Elinizde sağlam bir müşteri tabanı olmadan işletmenizin başarılı olmasını bekleyemezsiniz. Bu nedenle, genel müşteri merkezliliği ve müşteri deneyimini geliştirmeye odaklanarak müşteri tabanınıza duyduğunuz saygıyı gösterip onların gözünde bonus puan kazanabilirsiniz. Müşterilere hizmet ederken göz önünde bulundurulması gereken birkaç husus vardır.

Müşterilerin ana dillerinde kolayca gezinebildikleri içeriklerin tamamen yerelleştirildiği bir web sitesi oluşturmak, ziyaretçilerin arama yaparken zamandan ve emekten tasarruf etmesini sağlar. Ayrıca bu, ilk ziyaretlerinden müşteri olarak ayrılmasalar bile onları sitenize geri dönmeye teşvik edecektir. İlk izlenimler çok önemlidir. Her bir ziyaretçiye olumlu bir deneyim sunmak onları nihayetinde para harcayan müşterilere dönüştürecektir.

Rekabet Avantajı Kazanın

Müşteri kazanmak ne kadar önemli olsa da rakiplerinizi gölgede bırakmadan bunu yapamazsınız. Size benzeyen şirketler benzer tüketicileri hedefleyebilir, hatta onlara sizinkinden daha iyi bir hizmet veya ürün sunabilir. Ancak bu kayıp yaşayacağınız anlamına gelmez. Sektöre öncülük etmek için web sitesi çevirisinin gücüne odaklanın. Peki neden? Size küçük bir sır verelim: Markaların ve rakiplerin çoğu web sitelerini çevirmeye tenezzül etmiyor.

Bu da işletmenize, sadece ulusal değil, aynı zamanda uluslararası hedef kitlesi olan bir hizmet sunma avantajını sağlar. Dahası, müşterilerin ana dillerine çevrilmiş bir siteden alışveriş yapmasının daha muhtemel olduğu birçok kez kanıtlanmıştır. Diğer şirketler sizinle başka konularda rekabet ediyor olsa bile müşterilere yerel bir deneyim sunmak, bu müşterileri rakipleriniz yerine sizi seçmeye itecek bir etken olabilir.

Çok Dilli Web Sitesine Geçiş

Artık çok dilli bir sitenin yararlarını bildiğinize göre yerelleştirme yolculuğundaki ilk adımı atmaya ve web sitenizi çevirmeye hazır mısınız? Çok dilli web sitenizi tasarlarken şunu unutmayın: Yalnızca içeriği çevirmek yeterli değil. Hedef kitleniz içeriği okuduğunda o kültürden biri tarafından yazılmış gibi hissetmeli. Çok dilli web sitenizin sağlayacağı avantajlardan yararlanmak için hedef pazarı tanıyan yerelleştirme uzmanlarına ihtiyacınız olacaktır.

Makaleyi beğendiniz mi? Paylaşım yapın.
Subscription icon

Yerelleştirme Rehberiniz

Yerelleştirme ve Büyüme Tavsiyelerimizle Gelirinizi Artırın