Hızlıçeviri Logo
Bloga geri dön
Yerelleştirme

E-Ticaret Yerelleştirmesi ile Şirketinizi Globale Açın

April 28, 2023
E-ticaret yerelleştirmesi, globale açılmak isteyen e-ticaret şirketlerinin yapılacaklar listesinde birinci sırada olmalıdır.
Makaleyi beğendiniz mi? Paylaşım yapın.

E-ticaret şirketleri ürün stoklama ve teslimat süreçlerini önceliklendirdikleri için yerelleştirmeyi bir kenara bırakıyor. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre ödeme adımına gelen müşterilerin %74'ü, ana dillerinde yazılmamış metinlerle karşılaşıyor veya sipariş tutarı kendi para birimlerinde görüntüleyemiyor. Bunun sonucunda globalden ödeme sayfasına gelen müşteriler, yerelleştirme eksikliğinden dolayı 10 potansiyel müşteriden 9'unu kaybediyor.

Bu çarpıcı örnek markaların gelirlerini artırabilmesi için yerelleştirmenin ne kadar önemli bir noktada durduğunu gösteriyor. Gelin daha kolay online satış yapmanızı sağlayacak birkaç ana başlıktan ve yerelleştirmenin bu başlıklardaki rolünden bahsedelim.

Önemli Kampanya Tarihleri için Öncesinden Hazırlanın

Kampanyalar bulunduğunuz coğrafyaya göre değişiklik gösterebilir. Kuzey Amerika ve Avrupa'da kampanyalar genellikle Eylül sonunda başlar, Ekim ayında yoğunlaşarak Aralık başlarına kadar devam eder. Latin Amerika'da ise bu dönem Ocak sonunda başlayıp Nisan başlarına kadar devam ederken en yoğun olan dönem ise Şubat sonlarıdır. Asya Pasifik'te ise e-ticaret kampanyaları yıl boyunca sürer ancak en yoğun olan dönem Kasım ve Aralık'tır.

Fortnite oyununun Cadılar Bayramı için hazırladığı kostüm kampanyası

Başarılı bir sonuç elde etmek için farklı alışveriş sezonlarını ve kampanya tarihlerini çok iyi bilmeniz gerekir. Küresel bir atılımda bulunurken buna uygun olarak e-ticaret içeriğinizi yerelleştirmek ve ücretlerinizi de düzenlemek için zaman ayırmalı ve planlama yapmalısınız. ABD'ye açılmayı isteyen bir e-ticaret şirketi için plan yapmadan Şahane Cuma döneminde satış yapmaya çalışmak hata olur.

REI 2015 yılından bu yana her yıl mağazalarını Kara Cuma günü kapalı tutarak bu kampanyayı yürütüyor

Başarı Ayrıntıda Gizli

E-ticaret yerelleştirmesi söz konusu olduğunda şirketler hangi içerikleri yerelleştirmeleri gerektiği konusunda ikilemde kalabilir. Özellikle büyük bir pazarlama kampanyasının tam ortasında, stres altında çalışırken doğru kararı vermenin zor olduğunu biliyoruz. Ama bu blogu okuyorsanız işinizi globale açmak istiyor ve ne yapmanız gerektiğini öğrenmek istiyorsunuzdur. İlk ve önemli bir adım olarak ürün açıklamalarınızı ve web sitenizi yerelleştirebilirsiniz.

Netflix ana sayfası

Bu aşamada kullanılacak para birimlerini göz önünde bulundurmayı unutmayın. Böylesine basit bir nokta gözden kaçabilir ama potansiyel müşterilerinizin ödeme sayfasına geldiklerinde vazgeçmemesi buna bağlı olabilir. Hedeflediğiniz pazarda hangi ödeme yöntemlerinin popüler olduğunu ve uymanız gereken bir yasal düzenleme olup olmadığını araştırmalısınız. Müşterinizin işlerini kolaylaştırmak satışlarınızı artıracaktır.

Netflix, Temel Standart Özel plan tipleri

Hedef Kültürlerin Hediyeleşme Kültürlerini İnceleyin, SEO Optimizasyonu Yapın

İnsanlar hediye almaya bayılır ve hediyeleşme sevgiyi temsil eden evrensel bir ifade biçimidir. Sevdiklerimize hediye alırken daha çok para harcamaya yatkın oluruz. Rakuten'in yaptığı araştırmaya göre müşterilerin %90'ı sevdiklerine online sitelerden hediye almayı tercih ediyor, bu oranın önümüzdeki yıllarda giderek artacağı düşünülüyor.

Muhiku Kadınlar Günü kampanyası

Örneğin Çin Yeni Yılı, Çin'de çok önemli bir kutlama. Bu dönemde Çinliler kırmızı zarflar alıp içini parayla doldururlar ve bu hediyeleşme geleneği kutlamalarının büyük bir parçasını oluşturur. Çin'deki bu geleneğin farkında olup kırmızı zarflar için reklam kampanyaları düzenleyebilir, ürün açıklamalarını alışveriş sezonuna göre yerelleştirebilir ve web sitenizi anahtar sözcük aramalarında daha yukarılara taşıyabilirsiniz.

Müşteri Yorumları Dostunuzdur

CSA Araştırma'nın son zamanlarda yaptığı Can't Read, Won't Buy araştırma raporuna göre müşteri yorumlarını çevirmeyen şirketler büyük bir fırsatı kaçırmış oluyor. Araştırma raporu, web sitesi yerelleştirilmemiş ancak müşteri yorumları çevrilmiş şirketlerin ürünlerinin, kullanıcıların %73'ü tarafından tercih edildiğini gösteriyor. Yani müşteriler aynı dili konuştukları alıcıların değerlendirmelerini okumak istiyor. E-ticaret yerelleştirmesi sayesinde kendi ülkelerinde yaşayan ve bir ürün veya hizmet almış olan kullanıcıların ödeme ve teslimat konusunda sorun yaşamadığından emin oluyor ve satın alma kararına buna göre veriyor.

Airbnb müşteri yorumları

Sonuç

Globale açılmak isteyen e-ticaret şirketleri için yerelleştirmenin önemi tartışılamaz. Web sitenizin içeriğini hedef piyasanın diline yerelleştirerek, yerel ödeme yöntemleri sunarak ve arama motorlarında sitenizin görünürlüğünü optimize ederek globaldeki müşterilerle daha iyi bağlantı kurabilir ve müşteri dönüşüm oranlarınızı artırabilirsiniz.

E-ticaret yerelleştirmesi ve global satışlara etkisi hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Makaleyi beğendiniz mi? Paylaşım yapın.
Subscription icon

Yerelleştirme Rehberiniz

Yerelleştirme ve Büyüme Tavsiyelerimizle Gelirinizi Artırın