Hızlıçeviri Logo
Bloga geri dön
Yerelleştirme

E-Ticaret Yerelleştirmesi Hakkında İpuçları

April 27, 2023
E-ticaret yerelleştirmesi ile bambaşka dillerden büyük bir müşteri kitlesine hitap edebilir dönüşüm oranlarınızı artırabilirsiniz.
Makaleyi beğendiniz mi? Paylaşım yapın.

E-ticaret yerelleştirmesi bir web sitesi aracılığıyla marka farkındalığınızı ve dönüşüm oranlarınızı arttırarak işletmenizin küresel piyasada söz sahibi olmasını sağlar. Ancak bambaşka dillerden ve kültürlerden büyük bir müşteri kitlesine hitap etmek, üstelik satış yapmak oldukça zor olabilir. Hatta başta imkansız gibi görünebilir.

Yerelleştirme de tam bu noktada devreye giriyor.

Yerelleştirme ile ürünlerinizi, hizmetlerinizi, içeriğinizi ve markanızı farklı pazarlara uyarlayabilir, dünyanın bambaşka köşelerinde yankı uyandırabilirsiniz. Kültür ve dil farklılıklarının yanı sıra yerel gelenekleri de dikkate alarak işletmenizi hedef kitlenizle uyumlu hale getirebilirsiniz. Güçlü ilişkiler kurup marka etkinizi genişletmekle kalmayıp hem mevcut hem de yeni pazarlarda daha fazla büyüyebilmek için yerelleştirme adımını atlamamanız gerekir.

Özellikle de e-ticaret markaları için yerelleştirme, yeni kitlelerin markaya bağlılığını güçlendirmek açısından oldukça büyük bir fark yaratabilir. Anlattıklarımız ilginizi çektiyse ve yerelleştirmenin e-ticaret dünyasındaki yeri hakkında daha fazlasını keşfetmek istiyorsanız bu yazımızda aradığınız cevapları bulabilirsiniz.

E-ticaret yerelleştirmesi nedir?

E-ticaret yerelleştirmesi, bir işletmenin web sitesinin veya uygulamasının tüm içeriğinin dil ve kültür bakımından farklı pazarlarda yankı uyandıracak şekilde yeniden uyarlanmasıdır. Bir yandan orijinal sitenin uyandırdığı kültürel etkiyi korurken, diğer yandan farklı hedef kitlelere hitap edebilmek için ürün bilgisi, ölçüm, para birimi, görseller, blog içeriği ve grafik gibi unsurlar üzerinde değişiklikler yapmayı gerektiren bir süreçtir.

Örneğin, ABD merkezli web sitelerinin müşterilere adlarıyla hitap etmesi normal karşılanırken diğer pazarlarda bu saygısız bir davranış olarak değerlendirilebilir. Bu tür farklılıkların bilincinde olmak, hedef pazarlarda beklentilere ve yaygın normlara göre mağazanızı büyütebilmenize olanak tanır. Ayrıca, küresel marka itibarınızı ve kazancınızı da oldukça arttırır.

Ancak, yerelleştirmenin sadece basit bir metin çevirisi olduğu düşünülmemelidir. Aksine, işletmenin web sitesinin, hizmetlerinin ve bilgi teknolojisi stratejilerinin kültürel anlamda yeniden inşasına odaklanan bir süreçtir, bu anlamda da özel olarak belirli bir lokal için tasarlandığı izlenimi uyandırır.

E-ticaret yerelleştirmesinin faydaları

E-ticaret yerelleştirmesi ile sitenizi belli bir bölgedeki halka, dillere ve kültürlere uyarlayarak işletmenizin yeni müşteriler tarafından keşfedilmesini sağlayabilir, bunun sonucunda daha fazla gelir elde edebilirsiniz. Ancak, e-ticaret faaliyetleriniz açısından yerelleştirme stratejisinin sunduğu başka avantajlar da vardır:

 • Tek pazarlı, tek dilli bir pazardan küresel çapta herkesin kolayca erişilebildiği bir pazara dönüşerek etki alanınız genişletme
 • Müşteri profilindeki artan çeşitlilik ve uluslararası alanda geniş bir alana yayılma
 • E-ticaret yerelleştirmesi sonucunda sitelerinin 7/24 erişilebilir hale gelmesi ile artan site trafiği
 • Yerelleştirilmiş SEO ile site sıralamalarında yükseliş ve artan marka farkındalığı
 • Kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimleri ile daha fazla dönüşüm oranı
 • Sadece belirli coğrafi bölgelerde var olabilen fırsatlardan, tatillerden ve alışveriş etkinliklerinden yararlanabilme
 • Küresel etki alanı ve müşteri bağlılığı ile işletmenin büyümesini sağlama
 • Müşterilerin satın alma davranışlarına ve demografik özelliklerine ilişkin verilere erişim yoluyla pazar içgörülerinin ve gelecek trendlerinin iyileştirilmesi

Peki, yerelleştirme sürecine neler dahildir?

Daha önce de belirttiğimiz üzere yerelleştirme yalnızca bir metin çevirisi değildir. Çoğu durumda bir sitenin ana sayfası veya içeriğinin de ötesine geçmeyi gerektirir. E-ticaret yerelleştirmesi ise işletmenizi başka bir dilde, kültürde ve yerde aynı etkiyi oluşturacak şekilde yeniden uyarlamayı içeren bütünsel bir yaklaşımdır. Yerelleştirme yapılabilecek bazı web sitesi unsurlarını şu başlıklar altında sıralayabiliriz:

Ürün açıklamaları

Ürün açıklamaları çevirinin de ötesine geçerek yerelleştirme yapmayı gerektirir. Her pazarın kendine ait kültürel özellikleri olduğunu, online alışverişin de bu çerçevede şekillendiğini unutmamak gerekir. Bu farklılıklar para birimi, ölçü birimleri, metin düzeni veya ürünün kendisinden kaynaklanıyor olabilir.

Örneğin, ABD ve Avrupa’da ayakkabılar için farklı ölçü birimleri kullanılmaktadır. Metrik dönüşüm tablosu eklemek de bir seçenek olabilir ancak belirli pazarlara göre birimleri de uyarlamak bu noktada en mantıklısı olacaktır.

Ayrıca, ürün adını ve tasarımını da göz ardı etmemek gerekir. Dil farklılıkları nedeniyle ürününüzün adı başka bir dilde tamamen farklı bir anlam kazanabilir. Benzer şekilde, pazarın muhafazakarlık seviyesine bağlı olarak bazı ürünler uygunsuz ya da rahatsız edici bulunabilir.

Öte yandan, görseller de bu sürecin önemli bir parçasıdır. Bu noktada diyagramlar, çizelgeler ve infografiklerin yanı sıra ürün ve hizmet fotoğraflarından bahsedebiliriz. Kültürel hassasiyetleri göz önünde bulundurarak görsellerle işletmenizin tanıtımını yapabilir, ürünleri müşterileriniz için cazip bir hale getirebilirsiniz. Görsel içerikleri seçerken göz önünde bulundurulması gereken bazı faktörler ise şunlardır:

 • Görsel metaforlar
 • Hayvanlar
 • Dini semboller
 • Siyasi mesajlar veya bayraklar
 • Popüler referanslar
 • Alt metin
 • Yerel uygulamalar

Özel teklifler

Yerelleştirme, farklı gelenek ve göreneklere sahip yepyeni pazarlara açılmak demektir. İşletmelerin Yılbaşı ve Sevgililer Günü’nde hazırladıkları kampanyalar gibi siz de hedef pazarlarınızın özel alışveriş günlerine hitap etmek için farklı ve yerelleştirilmiş teklifler hazırlayabilirsiniz.

Markalaşma

Markalaşma, e-ticaret farkındalığınız ve itibarınız için kritik bir öneme sahiptir. Örneğin, McDonald’s’ın logosundaki altın kemerleri dünyanın neresinde olursanız olun, kolayca tanırsınız. Ancak, onlar bile renk paletlerini ve promosyon tasarımlarını farklı pazarlara göre değiştirmektedir.

Tutarlı bir yazı tipi, renk veya slogan belirlemekten ziyade tutarlı bir marka tutumu oluşturmak daha önemlidir. Bazen markanızın farklı kültürlerdeki imajını düşünmek, gerekirse yerel bölgeye uyacak şekilde değişikliklere gitmek gerekir.

Müşteri desteği

Yapay zeka sohbet robotları, SSS’ler, çağrı merkezleri ve ürün sayfaları müşteriler için son derece değerlidir. Ancak yerel farklılıklara uyacak şekilde bunların da uyarlanması gerekir. Örneğin, bazı dillerde metin yönü farklıdır. Bu nedenle yapay zeka sohbet robotlarının farklı metin formatlarına yanıt verebilecek şekilde tasarlanması gerekir.

Ayrıca SSS’lerin yerelleştirilmesi, para ve ölçü birimlerinin değiştirilmesi ve müşterilere yönelik hitap şekilleri gibi kültürel incelikleri de bu süreçte gözden geçirilmesi gerekenlere dahil edebiliriz. Bunlar, işletmeniz için oldukça önemli olabilir ve belki de e-ticaret yolculuğunda sizi bambaşka boyutlara taşıyabilir.

İçerik pazarlama

Bloglar tüketicileri değerli içeriklerle buluşturmakla kalmaz marka güvenini, meşruiyetini, farkındalığını ve itibarını da artırır. Blogunuzdaki içeriklerle başarıyı yakalamak istiyorsanız içerik pazarlama stratejinizi de buna göre ayarlayıp içeriklerinizi farklı bölgelere göre şu unsurlara göre uyarlamanız yerinde olacaktır:

 • Yerel hikayeler
 • Yerel dillerde ve seslendirmeli videolar
 • SEO’nun Yerelleştirilmesi
 • Yerel içerik üreticileri ve influencerlarla işbirliği

Sosyal medya

Sosyal medya, şirketlerin küresel çapta müşterilere ulaşması açısından önemli bir pazarlama stratejisidir. Yerelleştirilmiş sosyal medya hesapları oluşturmak, farklı pazarlarda popüler olmanızı sağlarken hedef kitleleriniz için videolar ve hashtagler gibi içerikler oluşturmanıza da olanak tanır. Örneğin, Starbucks’ın ülkelere özel teklifler, görseller ve stiller etrafında oluşturduğu farklı dillerde Instagram hesapları bulunmaktadır.

Starbucks Türkiye Instagram sayfası

E-ticaret işletmenizi nasıl yerelleştirebilirsiniz?

1. Pazarı analiz edin

Öncellikle, e-ticaret yapmak istediğiniz ülkeleri ve kitleleri belirleyin. Aşağıdaki faktörleri inceleyerek pazar analizinizi gerçekleştirin:

 • Hedef kitle
 • Rakipler
 • Yerel gelenek ve görenekler, etkinlikler ve ihtiyaçlar
 • E-ticaretin rolü
 • Kültürel özellikler ve özel tercihler
 • Özel deyimler, şakalar veya tabular

2. Müşteri kitlenizi belirleyin

Yer alacağınız pazarı ve kültürel farklılıklarını araştırdıktan sonra sıra hedef kitlenizi belirlemeye geldi. Bu süreç, satın alma motivasyonlarını anlamak ve e-posta pazarlama kıyaslamaları gibi pazarlama stratejileri geliştirmek için müşteri profillerinin ve hikayelerinin oluşturulmasını kapsar. Bu aşamada aşağıdaki hususları dikkate almak gerekir:

 • Müşteri gereksinimleri
 • Müşteri satın alma davranışları
 • Hedef kitlenin demografik yapısı
 • Müşteri özellikleri
 • Hitap şekilleri gibi kültürel farklılıklar
 • Kaçınılması gereken tabu konular
 • Odaklanılması gereken popüler konular

3. Yerelleştirme hizmetlerini araştırın

Tüm bunları tek başınıza yapmak yerine bu hizmeti veren bir ekiple de işbirliği yapabilirsiniz. Genellikle, orijinal web sitenizle aynı etkiyi yaratmak için markanızın nasıl uyarlanması gerektiği konusunda kapsamlı bilgiye sahip yerel ekipler bulabilirsiniz. Ayrıca yerel fenomenler veya içerik üreticileriyle de çalışabilirsiniz. Bu da farklı dillerde içerik pazarlaması ve yeni ürün açıklamaları oluşturmak için etkili bir yöntemdir. 

Online Alışveriş Deneyiminin Önemli Unsurları

4. Ödeme yöntemlerinizi oluşturun

Müşteriler alışveriş sepetlerini görüntülediklerinde yerel para birimleriyle veya tercih ettikleri ödeme yöntemleriyle alışveriş yapmak ister. Çoğu kart ve çevrimiçi ödeme yöntemi dünya çapında geçerli olsa da para birimi ve ödeme platformu konusunda müşterilerin tercihleri değişebilir. Örneğin, Klarna İşveç’te popüler bir ödeme hizmet sağlayıcı olsa da diğer ülkelerde duyulmamış olabilir. Ödeme yöntemlerinizi de pazarınıza göre nasıl yerelleştireceğinizi göz önünde bulundurmanız iyi olacaktır.

5. Kargo bedeli ve lojistik konusunda ayrıntıları belirtin

Kargo bedeli ve teslimat süreleri müşteriler için önemlidir. Kargo bedeli çok pahalı veya teslimat süreleri çok uzunsa müşteriler başka bir mağaza veya işletmeyi tercih etmek isteyebilir. Kargo bedeli ve yöntemlerini net bir şekilde belirtmek, müşterilerin ödeme sırasında kafalarında oluşacak soruları ortadan kaldırır.

Ayrıca, her ülkenin nakliye düzenlemeleri, Amerika’daki FedEx gibi tercih edilen nakliye şirketleri veya geri dönüştürülebilir kağıt kullanmak gibi ambalaj tercihleri olabilir. Bu da ürünlerinizi gönderirken lojistik sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Hassas malları en iyi nasıl teslim edeceğinizi ve gümrük gibi ek ücretlerle nasıl başa çıkacağınızı da göz önünde bulundurun. Nakliye ve lojistiği yerelleştirmek, aynı zamanda müşteri memnuniyetini artırmak için yerel depolara yatırım yapmak faydalı olabilir.

6. Nakliyede zorlukların üstesinden gelin

Adres formatları, posta düzenlemeleri ve aksan gibi dil farklılıkları nakliye aşamasında çıkabilecek önemli sorunlardır. Özellikle de uluslararası ölçekte hizmet veren bir işletmeyseniz bunları göz ardı etmek ürünlerinizi gönderirken büyük sorunlara yol açabilir. Yeni e-ticaret müşterileriniz için adreslerin düzenlenmesi veya belirli posta formlarının doldurulması gerekip gerekmediğini kontrol edin.

7. Yerel vergi ve yasaları araştırın

Vergiler, hizmetlerinizi yerelleştirirken göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer önemli noktadır. KDV ve diğer vergiler her ülkede farklılık gösterir ve yıllar geçtikçe değişebilir. Şirketiniz, satışlarınız, müşterileriniz açısından vergi yükümlülüklerini göz önünde bulundurup bunu fiyatlarınıza veya satış işlemlerinize dahil etmeniz gerekip gerekmediğini araştırmanız gerekir.

Ayrıca, her ülkenin yasaları ve düzenlemeleri bulunur. Bunları ihlal ederseniz markanızın itibarına zarar verebilir, para cezası alabilir, hatta başınızı yasalarla derde bile sokabilirsiniz.

Ağır ve ciddi cezalardan kaçınmak için bunları çok iyi bilmek gerekir. Bu alanda eksiklerinizi kapatmak istiyorsanız uzmanlara danışılabilir veya çevrimiçi kurslardan yararlanabilirsiniz.

2021 Yılındaki E-ticaret satışlarının ülke bazında kırılımı

Küreselleşmek için önce yerelleşin

İşletmenizin hizmet türü ne olursa olsun, yerelleştirme her zaman müşteri kitlenizle daha güçlü ilişkiler kurmanıza olanak sağlayacaktır. E-ticaret yerelleştirmesi sayesinde web sitenizin trafiğini arttırıp satış ve dönüşüm oranlarını da yükselterek işletmenizi küresel ölçekte başarıya taşıyabilirsiniz.

Bunun için e-ticaret mağazanızı aynı etkiyi uyandıracak şekilde farklı kültür ve dillerde her açıdan yeniden uyarlamanız gerekir. Bu aynı zamanda o pazarlarda büyüyebilmek için yerel gelenek, göreneklere ve tabulara da dikkat etmek gerektiği anlamına gelir.

Ayrıca Hindistan’daki Diwali Bayramı veya Çin’deki Bekarlar Günü gibi yerel tatilleri ve önemli etkinlikleri değerlendirerek pazarlama stratejilerinizi daha da güçlendirebilirsiniz. Terimlerin farklı ülkelerde nasıl yankı uyandırdığı ve markanızın nasıl algılandığı konusunda da dikkatli olmanız gerekir. Belirli pazarlar için renk paletlerini, yazı tiplerini veya marka ve ürün adlarını değiştirmeniz gerekebilir.

Kaliteli yerelleştirme ile tüm dünya sizin pazarınızdır. Daha fazlası için bizimle iletişime geçin.

Makaleyi beğendiniz mi? Paylaşım yapın.
Subscription icon

Yerelleştirme Rehberiniz

Yerelleştirme ve Büyüme Tavsiyelerimizle Gelirinizi Artırın